«Powrót

Bogusław Jan Bemben

BOGUSŁAW JAN BEMBEN - uczeń Gabriela Chmury, Tomasza Bugaja, Jerzego Salwarowskiego, Helmutha Rillinga, Collina Mettersa. Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie dyrygentury symfoniczno-operowej prof. Jana Wincentego Hawela. Doktor sztuk muzycznych pod kierunkiem prof. Mirosława Jacka Błaszczyka. Absolwent zarządzania kulturą na Uniwersytecie Jagiellońskim.

 

Współpracował z profesjonalnymi zespołami w Polsce i na świecie, prowadząc kilkaset koncertów symfonicznych, spektakli operowych i operetkowych oraz musicali. W 2012 r. był uczestnikiem Międzynarodowego Konkursu Dyrygenckiego im. Nikolaja Malko w Kopenhadze (Dania). W 2017 r. brał udział w Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim im. Feliksa Mendelssohna w Salonikach (Grecja) a w sierpniu 2023 r. w Międzynarodowym Konkursie dla Dyrygentów Operowych w Orvieto (Włochy).

 

Występował z wybitnymi solistami, m.in.: Keiko Abe, Mark Ford, Frederic Macarez, Marta Magdalena Lelek, Joanna Szynkowska vel Sęk, Roman Perucki, Adam Wodnicki, Piotr Janosik, Mauricio Silva, Michał Musioł, Łukasz Ratajczak.

 

Bogusław Jan Bemben był wielokrotnie jurorem międzynarodowych konkursów i festiwali. Prowadził międzynarodowe masterclasses z dyrygentury m.in. w Akademii Muzycznej w Bańskiej Szczawnicy (Słowacja). Gościnnie prowadzi zajęcia z dyrygentury na Uniwersytecie Masaryka w Brnie (Czechy), Uniwersytecie w Hradcu Kralove (Czechy), Uniwersytecie Konstantyna Filozofa w Nitrze (Słowacja), Uniwersytecie w Preszowie (Słowacja) oraz na Katolickim Uniwersytecie w Rużomberku (Słowacja).

 

Od 2012 r. jest adiunktem w Instytucie Sztuk Muzycznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Od 2021 r. jest dyrygentem-szefem Śląskiej Orkiestry Symfonicznej „SINFONIA SILESIA”. Od 2022 r. jest fundatorem oraz prezesem Europejskiej Fundacji Promocji Sztuki im. Henryka Mikurdy.

Wojciech Kilar (1932-2013)

Urodził się 17 lipca 1932 roku we Lwowie. Dorastał w artystycznej atmosferze rodzinnego domu, w którym sztuka i rozmowy o niej zajmowały centralne miejsce. Ponieważ edukacja muzyczna zdawała się rzeczą naturalną, od 6 roku życia Wojtek pobierał lekcje gry na fortepianie. Nie znosił jednak konieczności codziennych ćwiczeń przy klawiaturze i dyscyplinował się jedynie dzięki uporowi matki. W 1944 roku, w obawie przed bolszewikami, opuścił wraz nią rodzinne miasto, by nigdy już do niego nie powrócić.

 

Ważnym przystankiem na szlaku powojennej tułaczki obojga okazał się Rzeszów. Trafił tam Kilar na wspaniałego nauczyciela muzyki, Kazimierza Mirskiego, który odkrył kompozytorski talent młodego człowieka i zachęcił go do samodzielnych prób w tym zakresie. Ich efektem stał się wkrótce dedykowany matce Mazurek e-moll na fortepian (1946) oraz Dwie miniatury dziecięce (1947). W 1947 roku kompozytor trafił do Krakowa, gdzie uczył się gry na fortepianie u Marii Bilińskiej-Riegerowej oraz harmonii u Artura Malawskiego. Wreszcie w 1948 roku przeniósł się do Katowic, gdzie osiadł na stałe.

 

Począwszy od 1958 roku regularnie Kilar pisał muzykę filmową. Zadebiutował ilustracją muzyczną do filmu dokumentalnego Narciarze w reżyserii Natalii Brzozowskiej. Już po śmierci kompozytora nagrano natomiast ścieżkę dźwiękową do filmu Obce ciało Krzysztofa Zanussiego. Na przestrzeni ponad 40 lat powstało ok. 170 filmów z muzyką Kilara. W wyniku współpracy z tak znakomitymi reżyserami, jak Andrzej Wajda, Krzysztof Zanussi, Kazimierz Kutz, Roman Polański, Francis Ford Coppola czy Jane Campion, powstał szereg niezapomnianych tematów filmowych. Muzykę tę doceniono zarówno ze względu na funkcję pełnioną w kontekście opowiadanych na ekranie fabuł, jak i z uwagi na jej autonomiczne walory artystyczne.

 

(źródło: https://muzykotekaszkolna.pl/wiedza/kompozytorzy/kilar-wojciech-1932-2013/)

06 February 2024

Koncert Muzyki Filmowej Wojciecha Kilara

W programie koncertu znajdują się piękne utwory z repertuaru muzyki filmowej Wojciecha Kilara. Będą mogli Państwo usłyszeć melodie do filmów: "Pan Tadeusz", "Ziemia Obiecana", "Dracula", "Smuga Cienia", "Portret Damy", "Pianista", Rodzina Połanieckich" oraz "Dziewiąte Wrota".

 

Przed Państwem wystąpi Śląska Orkiestra Symfoniczna "SINFONIA SILESIA" pod batutą maestro Bogusława Jana Bembena.

 

Kiedy?

23 marca 2024 r. w Starochorzowskim Domu Kultury

(ul. Siemianowicka 59, Chorzów)

 

Bilety: 40 zł

  1. pl
  2. en

Silesian Symphony Orchestra  "SINFONIA SILESIA"

SINFONIA SILESIA

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.

ZNAJDŹ NAS